iPhone 6s ve iPhone 6 Karşılaştırma

Türkiye de satışa sunulan iPhone 6s ile geçtiğimiz yıl piyasada var olan iPhone 6 karşılaştırması. Apple, 9 Eylül de yaptığı tanıtımda yeni iPhone ları, iPhone 6s ile iPhone 6s Plus modellerini tanıtmıştı...


Yaşanan küçük bir ertelemeyle beraber ülkemizde resmi çıkış tarihi olarak23 Ekim olarak belirlenen iPhone 6s ile iPhone 6s Plus, nihayet satışa sunuldu.

Peki geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen iPhone 6 ile iPhone 6s arasındaki farklılıklar neler? Arada bulunan yaklaşık 400 TL'lik fiyat farkına değiyor mu? Tüm merak edilen soruların cevabı, iPhone 6s iPhone 6 karşılaştırması içeriğimizde.

Ekran

Apple, bu yıl ekran konusunda  yenilik yapmadı ve iPhone 6’da kullanmış olduğu 4.7 inç büyüklüğünde, 1334x750 çözünürlüğünde, 326 ppi değerinde Retina HD ekrana iPhone 6s modelinde de aynı şekilde yer verdi. Bu ekran1400:1 kontrast oranı ve 500 cd/m2 maksimum parlaklık değerlerine sahip. iPhone 6s ile iPhone 6 ekranında kıyaslamay değer bir  farkın olmadığını söyleyebiliriz.

Donanım

Apple, işlemci konusunda iPhone 6s ile farklı bir atılım yaptı. iPhone 6s modelinde 64-Bit mimarili Apple A9 işlemci kullanılırken. Apple A9’a ek olarak M9 yardımcı hareket işlemcisi de iPhone 6s modelinde aynı şekilde yer alıyor. iPhone 6’da ise Apple A8 ve M8 işlemcileri yer alırken. Apple A9 bir önceki nesil Apple A8 işlemciye göre %70 daha performanslı bir çalışma sağlıyor.

iPhone 6 modeline 1 GB RAM yer alırken iPhone 6s modelinde 2 GB RAM kullanılıyor. Bu da çoklu görevlerde iOS'in daha akıcı çalışmasını sağlamakta.

Ayrıca iPhone 6s'te daha hızlı parmak izi okuyan 2. nesil Touch ID yer almakta. 3D Touch teknolojisinin yer aldığı iPhone 6s modelinde ayrıca taptic engine teknolojisi bulunuyor. Taptic Engine ekran sayesinde ekrana dokunduğunuzda standart titreşimlerden farklı olan bir geri bildirim alınmakta.

ı phone donanım

Kamera

Apple, iPhone 6s kamerasında iyileştirme yapıldı. iPhone 6s12 Megapikselçözünürlüğünde arka kameraya ve yazılımsal flaş özellikli 5 Megapikselçözünürlüğünde ön selfie kameraya sahip. iPhone 6 ise 8 Megapiksel arka 1.2 Megapiksel ön selfie kameraya sahipti.

iPhone 6s ve iPhone 6 kameralarında, true tone flaş, beş bileşenli geliştirilmiş mercek, hibrit kızılötesi filtreleme, arka aydınlatma sensör, safir kristal teknolojili mercek kapağı, otomatik görüntü stabilizasyon, fotoğraflarda otomatik HDR modu, geliştirilmiş yüz algılama teknolojisi , pozlama denetim, panorama, arka arkaya çekim modu, dokunarak netleme, fotoğraflara konum bilgisi ekleme özelliği ve zamanlayıcı modu özelliklerine sahip.

iPhone 6; 1080p HD video kaydı ve Ağır çekim video kaydı yaparken iPhone 6s ise 4K kalitesinde video kaydedebilmekte.

i phone kamera camera

Tasarım, Batarya, Depolama ve Bağlantı noktaları

Apple, iPhone 6s kamerasında iyileştirme yapıldı. iPhone 6s, 12 Megapikselçözünürlüğünde arka kameraya ve yazılımsal flaş özellikli 5 Megapikselçözünürlüğünde ön selfie kameraya sahip. iPhone 6s ile iPhone 6 depolama ve bağlantı noktaları birbirleriyle aynı. iPhone 6smodelinde 1715 mAh kapasiteli bataryaya yer alırken. iPhone 6 modelinde ise 1810 mAh kapesiteli batarya kullanılmaktaydı. Apple A9 işlemcinin enerjiyi daha az tüketmesi Apple'ı batarya konusunda downgrade yapmasına neden olmuş. 

iPhone 6 ve iPhone 6s, 16/64/128 GB depolama birimi ve Wi‑Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, NFC ve Lightning bağlantılarına sahip. iPhone 6s, 3D Touch özelliğinden dolayı sadece farklılık göstererek 0.2mm daha kalın.

i phone tasarım23.10.2015 Srkn |
Etiketler :
i phone
iphone 6
iphone 6s
iphone özellikler
i phone batarya
i phone teknik özellikler
Bunlarda İlginizi Çekebilir


Marsta Su Bulundu Ama Kuyu Suyu
Google Duo Yeni Nesil Mobil Video Arama Uygulaması
Dünyanın İlk Web Sitesi Nasıl Görünüyordu?
Yazıcılar Bizi İzliyor mu?
Yerçekimi kuvveti nasıl oluşmuştur ?
Wpa2 Wifi şebekeleri Saldırı Altında
Microsoft Linkedin'nin Yeni Sahibi
Mars İle İlgili Yeni Bulgular Açıklandı
Almanya sürücüsüz otomobil için tarih verdi
Windows 10 Ücretsiz Olacak
2015 En İyi 10 Ultrabook Bilgisayar