Mars İle İlgili Yeni Bulgular Açıklandı

NASA, tarafından yapılan basın toplantısında Mars ın atmosferinin geçmişini açıkladı. MAVEN uzay aracı ile elde edilen veriler ile gezegenin geçmişi Hakkında Elde Edilen Bulgular Paylaşıldı.


Mars atmosferinin Güneş fırtınaları nedeniyle yok olduğunun ve bu nedenle küresel ısınmaya maruz kalarak
kuraklaştığı; atmosferinin uzayda nasıl kaybolduğu, bugüne kadar kesin olarak anlaşılamamıştı. MAVEN'ın bu yıl başında  Güneş fırtınasından sonra elde ettiği veriler, Güneşten savrulan yüklü parçacıkların Kızıl gezegenin atmosferini yok ettiğini gösterdi.
Mars'ın milyarlarca yılda atmosferde kaybettiği hidrojen, karobondioksit ve oksijen gibi moleküller, zamanla gezegenin manyetik kalkanını zayıflattı ve Güneş fırtınalarına daha dayanıksız hale geldi.
4 MİLYAR YIL ÖNCE
Science and Geophysical Research Letters de yayımlanan araştırma, Mars'ın yaklaşık 4 milyar yıl önce Dünya'nın ki gibi kalın bir atmosfere sahip olduğunu söyledi . Kızıl gezegen canlı organizmaların yaşamına olanak verecek su, ısı ve gaz yoğunluğuna sahipti. Gezsegenin atmosferinin uzaya kaybolmasıyla, Mars ısı ve radyasyona karşı savunmasız hale geldi ve okyanuslarını, denizlerini kaybetti. Buna ek olarak  bugünkü gibi gece ve gündüz arasında belirgin ısı farkı oluştu.

Colorado Üniversitesi Atmosfer ve Uzay Fiziği Laboratuvarı prof. Bruca Josky, Atmosferin yok olmasından sonra (H2O) su nereye gittiği şu an en büyük soruyu teşkil ediyor, diye konuştu.

GEZEGENİN MANYETİK ALANI YOK OLDU

Mars'ın bugünkü soğuk ve kurak haline gelmesinin ana sebebi, manyetik alanını kaybetmesi olarak açıklandı. 4 milyar yıl içinde manyetik  yok olan Mars, Güneş'ten yaklaşık 3 milyon km hızla saçılan parçacıklara karşı savunmasız kaldı.06.11.2015 Alkan |
Etiketler :
Nasa
mars
kızıl gezegen
Bunlarda İlginizi Çekebilir


IFA 2015 in En İyi Akıllı Saatleri
PayPal Türkiye'ye dönüş hazırlığında
Ödüllü Yazılım Yarışması
Facebook tan terkedilme acısını azaltacak uygulama
Tesla’nın otopilot aracı İstanbul trafiğinde
Wpa2 Wifi şebekeleri Saldırı Altında
Chrome'a Yepyeni Özellik Güncellemesi yayınlandı.
Daha Güçlü Bir PS4 Geliyormu ?
Almanya sürücüsüz otomobil için tarih verdi
Teleskop ile Uzay Keşfi
Yerli Otomobilden İlk Görüntüler
Mesenger Artık Apple Watch ile Kolunuzda