PayPal Türkiye'ye dönüş hazırlığında

Sistemini yurt içine getirmediği için BDDK’dan kırmızı kart gören PayPal, dönüş için kolları sıvadı. Önce Cros Border ile dönüş yapacak şirket ‘server’larını da taşıyacak.


Sistemini yurtiçine getirmediği için BDDK’dan kırmızı kart gören PayPal, dönüş için kolları sıvadı. Önce Cros Border ile dönüş yapacak şirket ‘server’larını da taşıyacak.

Haziran ayında Türkiye yasalarına uymayı, vergi ödemeyi, kredi kartı ile kimlik bilgilerini aldığı kişilerin işlemlerini Turk 'server'ları üzerinden yapmayı reddetmesi nedeniyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından lisansı iptal edilen PayPal, Mart 2017'de 'Cross Border' (Sınır ötesi) sistemiyle geri dönmeye hazırlanıyor.

Sabah'ın haberine göre, BDDK ile geçtiğimiz hafta toplantı yapan şirket, 2017 yıl sonuna kadar serverlarını da Türkiye'ye taşımayı planlıyor. Cross Border, yurtdışında bulunan bir kişiye Türkiye'den ticaret yapma izni veriyor. Bu sistemle Türkiye'den bir kişi yurtdışından alışveriş yapamıyor. Türkiye'de e-ticarette yüzde 12 pazar payına sahip olan ve yaklaşık 800 milyon dolarlık işlem hacmi bulunan şirketin yeni sistemle hacminin 400 milyon dolar civarında olacağı öngörülüyor. 179 milyon aktif üyesi olan PayPal Global'in yaklaşık 18 milyar dolarlık işlem hacmi bulunduğu belirtildi.

PayPal YASALARA UYMAMIŞTI!

PayPal'ın, çıkış sürecinde Türkiye ile ilgili olumsuz bir imaj yaratma çabası BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben'in açıklamaları ile boşa çıkarılmıştı. Akben, PayPal'ın lisans başvurusuna, kanunlara uymadığı için onay vermediklerini belirtmişti. Kanuna göre, bu tip faaliyetlerde sistemlerin yurtiçinde bulundurulması zorunlu olduğu belirtiliyor.PayPal, yasaya rağmen, bunun için en küçük bir çalışma dahi yapmamıştı.23.08.2016 |
Etiketler :
PayPal
PAYPAL geri dönüyor
paypal 2016
web ödeme yöntemleri
paypal ayrıldı
Bunlarda İlginizi Çekebilir


IFA 2015 in En İyi Akıllı Saatleri
Standart kol saatinizi akıllı saate dönüştürebilirsiniz!
Oyun Geliştirmek İsteyenlere Devlet Desteği
Chrome'a Yepyeni Özellik Güncellemesi yayınlandı.
Dünyanın İlk Web Sitesi Nasıl Görünüyordu?
En Hızlı İnternet Hangi Ülkede?
Nasa dan Ultra HD Güneş Patlaması Görüntüleri
2015 En İyi 10 Ultrabook Bilgisayar
Uçan Araba Projesine 100 Milyon Dolar
Teleskop ile Uzay Keşfi
Yurt Dışından Telefon Getirmek İsteyenlere İyi Haber