Yerçekimi kuvveti nasıl oluşmuştur ?

Yukarı fırlatılan bir nesnenin tekrar yere düşeceğini tahmin edersiniz. Nesne nin düşmesine sebeb olan, Dünya nın çekim kuvvetidir, işte bu kuvvete yerçekimi kuvveti denir.


M.Ö. 4. yüzyılda yaşamış olan eski yunanlı filozof Aristo, ağır cisimlerin hafif olanlardan daha çabuk yere düştüğünü ileri sürmüştü. Bu düşünce, italyan bilim adamı Galileo Galilei'nin ( 1564-1642 ) bütün cisimlerin ( hava direncinin etkisi bir yana bırakılırsa ) aynı hızla düştüğünü ve düşen bir cismin ulaştığı hızın yalnızca düştüğü yüksekliğe bağlı olduğunu kanıtlamasına kadar geçerliliğini korudu.

Sir Isaac Newton, herhangi iki cismin birbiri üzerinde çekim kuvveti uyguladığını bulmuş ve cisimlerin kütlesinden kaynaklanan bu kuvveti kütle çekim kuvveti olarak adlandırmıştır. Yerçekimi de bir tür kütle çekim kuvvetidir. Newton evrensel yerçekimi yasasını 1687 yılında yayınladığı  Principia  adlı kitabında duyurdu.

Bu teoriye göre iki kütle arasındaki çekimgücü, kütlelerin büyüklüğü ile doğru orantılı; aralarındaki uzaklığın karesi ile ters orantılıdır. Yani, kütleler büyüdükçe çekimgücü artacak; aralarındaki uzaklık arttıkça çekim gücü azalacaktır. 300 yıldan daha uzun bir süre önce açıklanan bu basit denklem bu basit fizik ve gökbilimin temel yaptaşlarından biri olmuştur diyebiliriz.

Einstein, 1915 yılında genel görecelilik teorisini açıkladığı zaman, Newton'un yerçekimi teorisini de güncellemiş oldu. Başlangıçta, bilimadamlarının bile anlamakta güçlük çektiği teoriye göre yerçekimi, belirli bir uzaklıktaki iki cismin arasındaki çekim gücü değil; uzay-zaman eğiminin bir sonucudur yalnızca.

    Peki, Einstein 'ın teorileri doğruysa, neden hala Newton 'un yasalarını kullanıyoruz? Bu sorunun iki yanıtı var : Birincisi, Einstein' in denklermleri daha çok uzayda ve dev kütleler için çok önemli, ancak, yeryüzünde ve gündelik yaşamdaki kütle ilişkileri için Newton'un yasaları yeterli. İkinci neden ise, Einstein'ın denklemleri çok karışık. 06.10.2015 Alkan |
Etiketler :
izafiyet
yerçekimi
Einstein
genel görecelik
isac newton uzay zaman
Bunlarda İlginizi Çekebilir


Yurt Dışından Telefon Getirmek İsteyenlere İyi Haber
Mars İle İlgili Yeni Bulgular Açıklandı
Bilim Adamları Dünya Üzerindeki Yaşamın İlk Kanıtını Bulmuş Olabilir
Tesla’nın otopilot aracı İstanbul trafiğinde
Çizildiğine İnanması Çok Güç 3D Karakalem Resimleri
Facebook tan terkedilme acısını azaltacak uygulama
IFA 2015 in En İyi Akıllı Saatleri
Akıllı Yüzük Mota: Dokunmatik Ekrana Yeni Soluk
Windows 10 Ücretsiz Olacak
Alexa Rank Yükseltme İpuçları
SuperMassive IWCI Şampiyonluk Yolunda!
Dünyanın İlk Web Sitesi Nasıl Görünüyordu?