Yüz Tanıma Sistemlerinden Koruyan Gözlük !

Yüz tanıma sistemleri sebebiyle özel hayat ihlallerinin önüne geçilebilmesi amacıyla AVG tarafından otomatik tanıma yazılımlarından koruyan bir gözlük geliştirildi.


Her geçen gün biraz daha gelişen yüz tanıma sistemleri özel hayatın gizliliğinin ihlali konusunda soru işaretlerini beraberinde getirirken, sürekli izleniyormuyum düşüncesinden dolayı da rahatsızlık hissi vermekte. Etrafımıza baktığımızda iş yerleri, alışveriş merkezleri, caddeler, metro istasyonları gibi aklınıza gelebilecek her yerin gelişmiş güvenlik kameraları ile dolu olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte artık, özellikle Abd, Çin ve İngiltere gibi ülkelerde, güvenlik kameraları yüz tanıma özellikleri ile donatılmış bulunmakta.

Başta Facebook ve Google yüz tanıma sistemleri konusunda oldukça gelişmiş teknolojilere sahip. Facebook’a bir fotoğraf yüklendiğinizde  Facebook anlık olarak etiket önerisinde bulunuyor. Telefonlarımızda ve bilgisayarlarımızda bulunan kameralar da özel hayatın gizliliği konusunda bir tehdit unsuru. Sadece akıllı telefonunuzda duvar kağıdı olarak kullandığınız bir fotoğraf ile Google sizi kolayca bulabilmekte.

Yüz tanıma sistemleri her geçen gün geliştikçe, insanları bu teknolojiden korumayı amaçlayan girişimler ortaya çıkmıyor değil. Çevrimiçi güvenlik yazılımları ve hizmetleri üretmekte olan AVG “Invisibility Glasses” olarak adlandırılan görünmezlik gözlüklerini; Mart ayında Barcelona’da düzenlenen Mobile World Konferansı öncesinde tanıttı. AVG geliştirdiği gözlüklerle otomatik yüz tanıma yazılımlarını engellemeyi amaç edinmiş.

AVG’nin görünmezlik gözlükleri otomatik yüz tanımlamasın kişiyi iki şekilde koruyor:

İlki, kızılötesi ışınlar.Sadece Kamera sensörleri tarafından görülebilen ancak çıplak gözle görülmeyen kızılötesi ışınların yerleştirildiği gözlükle çekilmiş fotoğraflar bu koruma sayesinde tanımlanamıyor.

İkinci olarak , gözlüklerin üzerinde bulunan geri  yansıtıcı maddelerin kullanılmasıyla tanıma yazılımlarından koruyor. Fotoğraf çekildiği anda geriye flaş kameraya yansıtılıyor. Böylece fotoğraflarda gözler bir ışık halesi ile çevrelenmiş oluyor. Bu da bilgisayarların yüz tanıma programlarını kullanım dışı bırakıyor.

AVG tarafından geliştirilen gözlük ile şimdilik yüz tanıma sistemlerinden korunmak ve online platformlarda otomatik etiketlemeyi engellemek mümkün.26.10.2015 Srkn |
Etiketler :
invisible glasses
yüz tanıma
Çevrimiçi güvenlik
güvenlik kameraları
Bunlarda İlginizi Çekebilir


Alexa Rank Yükseltme İpuçları
Daha Güçlü Bir PS4 Geliyormu ?
Yurt Dışından Telefon Getirmek İsteyenlere İyi Haber
Wpa2 Wifi şebekeleri Saldırı Altında
Yerli Otomobilden İlk Görüntüler
2017: Daha Fazla Apple Güvenlik Kusurları, Cyberattacks, Hacktivisim
Çizildiğine İnanması Çok Güç 3D Karakalem Resimleri
Uçan Araba Projesine 100 Milyon Dolar
SuperMassive IWCI Şampiyonluk Yolunda!
Microsoft Linkedin'nin Yeni Sahibi
Pokemon GO Tehlikesi
Mesenger Artık Apple Watch ile Kolunuzda